Повна економія - за рахунок чого українці створюють фінансові запаси

Повна економія - за рахунок чого українці створюють фінансові запаси

Фізичні особи в цілому світі, протягом 2020 року, зекономили близько $5,4 трлн. За підрахунками агентства Moody's - це еквівалентно 6% глобального ВВП. Ці кошти були спрямовані в накопичення, частина потрапила на банківські рахунки і депозити. Інша опинилася в «готівкових» запасах.

Важливо, що ця сума не є абсолютною величиною приросту накопичень в 2020-му році. Це так зване «надлишкове» накопичення - кошти, які були відкладені на майбутнє понад класичні показники. Цікаво, що ці тенденції були актуальні в минулому році майже для всіх без винятку країн, включно з Україною.

З одного боку, спрага до накопичень була обумовлена невизначеністю майбутнього. У такі періоди людям властиво створювати запаси. З іншого - у людей для цього з'явилося більше можливостей.

За даними Державної служби статистики, частка інвестицій, включаючи банківські вклади, в загальній структурі витрат українців зросла в 2020-му до 5,5% проти 4,3% в 2019-му.

З 2,2% до 1,8% скоротилася частка витрат на відпочинок. Впали показники за такими статтями, як одяг і взуття, транспорт (з 7,3% в 2019-м до 4,8% в 2020-м), ресторани і готелі, освіта. У той же час зросли витрати на зв'язок і медицину.

За рахунок зміни споживчих звичок, багато в чому, у людей і з'явилася можливість робити додаткові накопичення. Втім, стверджують фінансисти, як тільки людство наблизитися до перемоги над пандемією, значна частина накопичених коштів буде направлена в споживання. З одного боку, це викличе різке прискорення економіки. З іншого, - неминуче призведе до прискореного зростання цін.

Читайте також: