Скільки насправді коштують кредити до зарплати - дослідження Usaid

Середня ефективна процентна ставка за швидкими кредитами до зарплати, які українцям пропонують численні небанківські фінустанови, становить 510% річних. А максимальна сягає 1095% річних. Таких висновків дійшли експерти USAID, які провели в листопаді-грудні минулого року масштабний експеримент.

В його рамках співробітники організації отримали в 35 кредитних установах 90 позичок. Середня сума кредиту склала 3385 грн.

В цілому, відзначили дослідники, більшість кредитних організацій виконували вимоги чинного на той момент законодавства. Хоча 73% договорів не могли б виконати норми оновленого закону, який набрав чинності з січня 2021 року.

Чимало розбіжностей виявилося і в частині розрахунку ефективної ставки. У 70% випадків цифра, зазначена в договорі, не відповідала даним, які отримали експерти, розрахувавши ставку за умовами договору.

Останнє, втім, може пояснюватися складними параметрами, що включають ряд залежних умов. Зазвичай кредитні установи розраховують ефективну ставку виходячи з гіпотези, що поведінка потенційного клієнта буде відповідати якомусь конкретному прикладу.

Крім того, експерти звернули увагу, що в 28% випадків інформація, яку озвучували консультанти, не відповідала положенням договору. А також констатували, що нові клієнти найчастіше отримують більш лояльні цінові умови, ніж клієнти, які звертаються в організацію повторно.